Giriş Tarihi: 05 Aralık 2018
  • TÜRKAN ZORLU: FIRSAT VERİLDİĞİNDE BU ÇOCUKLARIN NELER YAPTIĞINA İNANAMAZSINIZ
  • HÜSEYİN DURMAZ: BU ÇOCUKLARIMIZIN DA ÜRETİME KATILABİLECEĞİNİ GÖRÜYORUZ

 
Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile MEB Yıldırım Belediyesi Hacı Mehmet Zorlu Özel Eğitim Meslek Okulu ve Hacı Saide Zorlu Özel Eğitim Uygulama Okulu işbirliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.
 
Engelli gençlerin mesleki eğitime ve üretime dâhil olmalarına dikkat çekerek farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinliğe; Zorlu Holding  Eş  Başkanı  Zeki Zorlu ve eşi Türkan Zorlu ile Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ın yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanayiciler, okul yöneticileri ve engelli çocukların aileleri katıldı.
 
Zorlu ailesinden örnek davranış
Kürsüye eşi Zeki Zorlu ile birlikte gelen Türkan Zorlu, ülkemiz nüfusunun yüzde 12,29’unun engelli çocuklardan oluştuğuna dikkat çekerken bu çocuklar için daha fazla kuruma ihtiyaç olduğunu belirtti. Türkan Zorlu şunları söyledi: “Zorlu ailesi olarak birçok eğitim kurumunun yapılmasına katkı sağladık. Ama beni Bursa’ya yaptığımız bu kıymetli okullar kadar duygulandıran başka bir eser yoktur. Burada çok özel ve kıymetli çocuklarımız var. Bunu onlarla birlikte olduğumda daha iyi anlıyorum. Ailelerine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Fırsat veriliğinden bu çocukların neler yaptığına inanamazsınız. Onların küçüklük hallerini biliyorum, büyüdüklerini görmek beni çok mutlu ediyor. Bu özel çocuklarımıza ve ailelerimize hangi hizmetler sunulursa sunulsun yeterli olunamayacağı bir gerçektir.”
 

"Bu çocuklarımızın daha fazla okula ihtiyacı var”
Engelli bireyler için yapılan her şeyin çok kıymetli olduğunu ancak yapılması gerekenlerin daha çok olduğunu işaret eden Türkan Zorlu sözlerini şöyle noktaladı: “Çocuklarımız için daha fazla okula ihtiyacımız var. Yapılanlar kesinlikle yeterli değil. Bu nedenle bugün burada yapmaya çalıştığımız farkındalık etkinliği çok önemlidir. Engelli vatandaşlarımızı bu okullarımızda bir yandan toplumla bütünleştirirken bir yandan da sanayicilerin sıkça dillendirdiği nitelikli iş gücünün yetişmesi için de gayret gösteriyoruz. Engelli vatandaşlarımızı evlerinden çıkartıp hayata dahil ettirebilmek için sadece küçük dokunuşlara ihtiyaç var. Yapılan çalışmalar tek bir kişinin hayatını bile değiştirse de toplumsal olarak büyük bir değişimin kıvılcımı oluyor. Bu özel günün engelli vatandaşlarımıza daha güzel günler getirmesini diliyorum.”
 

“Bursa OSB olarak farkındalık yaratıyoruz”
Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz da “Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ni temsilen bir farkındalık yaratıyoruz. Burada çocuklarımızın yapmış oldukları ürünleri görüyorsunuz. Bu da gösteriyor ki eğer onların üzerine titrersek onlarla ilgilenirsek bu çocuklarımızın özgüvenlerini kazandıklarını ve hatta sanayiye üreterek katılabileceğini görüyoruz. Bu değerli işi yapan Zorlu ailesine çok teşekkür ediyor ve bu kıymetli organizasyonun başında bulunan Bursa OSB Denetleme Kurulu Üyesi Ahmet Özenalp’e de şükranlarımızı sunuyorum” ifadelerini kullandı. 
 

“Hepimize görevler düşüyor”
MEB Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Selami Çiçek de şunları söyledi: “Toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin mutlu ve geleceğe güvenle bakabilmesini önemlidir. Ancak engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli olması için hepimize önemli görevler düşüyor. Dünya nüfusunun yüzde 10’ü, ülkemiz nüfusunun yüzde 12’si engellilerden oluşuyor. Dolayısıyla engellilerin yaşadıkları sorunlar, sadece engelliler ve ailelerini değil toplumumuzun tüm kesimlerini yakından ilgilendiriyor. Engellilerin tesislerinde iyileştirme, özel eğitimden, istihdamdan, sosyal imkanlara kadar ele alınması gereken toplumsal bir meseledir. Burada düzenlenen etkinliğimizin amacı da engelli gençlerin meslek eğitimine dikkat çekmek ve üretime dahil olmalarının önünde hiçbir engel olamayacağını vurgulamaktır.”
Konuşmaların ardından hafif düzey, orta ve ağır düzey zihinsel yetersizliği olan öğrenciler ile otizmli öğrenciler tarafından yapılan atölye çalışmalarının sergisi gezildi. Yanı sıra etkinlikte özel öğrencilerimiz halk oyunu performansı da sergiledi.

ÖZEL ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ BURSA OSB’DE SERGİLEDİ...
ÖZEL ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ BURSA OSB’DE SERGİLEDİ...
ÖZEL ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ BURSA OSB’DE SERGİLEDİ...
ÖZEL ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ BURSA OSB’DE SERGİLEDİ...
ÖZEL ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ BURSA OSB’DE SERGİLEDİ...
ÖZEL ÇOCUKLAR YETENEKLERİNİ BURSA OSB’DE SERGİLEDİ...
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri