Giriş Tarihi: 03 Kasım 2022
  • OTOMOTİVDE DÜNYANIN EN BÜYÜK 5. SEKTÖREL BULUŞMASI BURSA’DA
  • DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
  • AUTOMOTIVE MEETINGS’E 38 ÜLKEDEN TOPLAM 300 SEKTÖR TEMSİCİSİ KATILACAK
  • OTOMOTİV BULUŞMALARI’NDA 7 BİN İKİLİ GÖRÜŞME YAPILACAK

 

  • Otomotiv Buluşmaları- Türkiye Organizasyonu Bursa OSB’nin ev sahipliğinde 8-10 Kasım 2022 tarihlerinde Merinos AKKM’de yapılacak.

 

  • Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, Automotive Meetings’e bu yıl binek araçtan ticari araç ve ağır vasıta grubuna kadar birçok farklı alanda 38 ülkeden toplamda 300 sektör temsilcisinin katılacağını söyledi.

 
Bursa OSB’nin ev sahipliğinde ülkemizde dördüncü kez yapılacak olan Otomotiv Buluşmaları- Türkiye Organizasyonu, dünya ve Türkiye’den otomotiv ana ve yan sanayi üreticilerinin katılımıyla Bursa’da düzenlenecek. 38 ülkeden 300 sektör temsilcisinin katılımıyla 8-10 Kasım 2022 tarihlerinde Merinos AKKM’de gerçekleştirilecek olan Otomotiv Buluşmaları-Türkiye Organizasyonu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.
 
Bursa OSB Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya başta Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz olmak üzere Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin ile Bursa OSB Teknik Hizmetler Müdürü Onur Onurlu katıldı.
 
Bursa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz toplantıda yaptığı konuşmada, Automotive Meetings’in 8 yıldır Meksika, ABD, Kolombiya, Romanya, İspanya ve Türkiye’de otomotiv sektörünün OEM,  Tier1, Tier2, yan sanayi, ağır vasıta ve aftermarket’in önemli firmalarını bir araya getirdiğini belirterek, “Bu etkinlik 2017 yılı Kasım ayında Avrupa kıtasında ilk kez Türkiye’de ve Bursa’da Bursa OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.
Automotıve Meetıngs etkinliği ile yerli ve yabancı sektör temsilcisi dünya devlerini bir kez daha ülkemizde otomotiv sektörünün başkenti Bursa’da buluşturuyoruz. İki yılda bir yapılan ve öncekini pandemi nedeniyle online düzenlediğimiz etkinliğimiz 8-10 Kasım 2022 tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre Ve Kültür Merkezi’de yapılacak” dedi.
 
“TOGG ile Bursa’nın otomotiv sektöründeki önemi bir kez daha arttı”
Bu seneki buluşmaya binek araçtan ticari araç ve ağır vasıta grubuna kadar birçok farklı alanda 38 ülkeden toplamda 300 sektör temsilcisinin katılacağını ifade eden Durmaz, şöyle devam etti:
“Bunlar arasında dünyaca ünlü markalar TOGG, Volkswagen Group, MAN EU, Stellantis, Alexander Dennis, Aston Martin, Ashok Leyland, Mahindra, Hyundai, Ford, Tam Durabus, Renault, Toyota gibi firmalar yer almaktadır. Etkinliğimize katılacaklar arsında ABD'den Almanya'ya, Slovenya'dan Hindistan'a kadar, hatta Etiyopya ve Tanzanya'dan bile birçok farklı alandan alıcıların yetkilileri de bulunuyor. Bu etkinliğe olan ilgi her geçen yıl artmaktadır. Örneğin 2017’de 25 ülke katılırken bu sayı 2019’de 35’e, bu sene de 38‘e yükseldi. Katılımcı firma sayısı da 260’den 300’e çıktı. Uluslararası bir tedarik zinciri etkinliği olan Automotıve Meetıngs’in katılımcıları arasındaki ikili iş görüşmelerinin toplam sayısı da her sene artmaktadır. 2021 yılı verilerine göre 30 milyar dolar seviyesinde olan Türk otomotiv endüstrisi ihracat toplamının dörtte birini Bursa firmaları gerçekleştirmektedir. Haliyle bu durum ülkemizin ve Bursa’nın otomotiv endüstrisi ürünleri ihracatının artmasında da etkili olmaktadır. Sonuçta baktığımızda doğru bir iş yaptığımız ortaya çıkmaktadır.
Bursa OSB Başkanı Durmaz, bu etkinliğin Türkiye’de Bursa’dan başka yerde yapılmasının da düşünülemeyeceğini vurgulayarak, “Geçtiğimiz cumartesi günü Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla ülkemizin yerli aracı TOGG’un banttan çıkmasıyla Bursa’nın otomotiv sektöründeki önemi bir kez daha artmıştır” diye konuştu.
 
“Beraber çalışabilmek başarıdır”
Durmaz, toplantıda etkinlik programını da paylaşarak, şunları söyledi:
“Etkinliğimiz 8 Kasım sabah 09.30’da açılış oturumu ve protokol konuşmalarıyla başlayacak. Konferans kapsamında otomotiv tedarik zinciri ve otomotiv sektöründeki yenilikler konuşulacak ve tartışılacak. 9 ve 10 Kasım günleri ise katılımcıların ikili iş görüşmeleriyle geçecek. Son olarak ülkemizin ilk ve her zaman örnek olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi faaliyetleriyle üyelerine, Bursa’mıza ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor ve bundan sonra da edecektir. Bir araya gelmek, bir başlangıçtır. Bir arada bulunmak, bir gelişmedir. Beraber çalışabilmek ise başarıdır. Biz de bu yaklaşımla sektöre ve ülkemize fayda sağlamak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”
 
7 bin ikili görüşme yapılacak
Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin de Automotive Meetings’in bir fuar değil bir etkinlik olduğunu vurgulayarak, “Sektör oyuncularının, üreticilerinin ve satın almacılarının bir araya geldiği ve toplantılar yaptığı bir etkinlik bu. Otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını bilmek lazım. Bizim sektörümüzde bir müşteriye 10, 100, bin tane parça satmazsınız, bir iş birliğine girişirsiniz. Artık o müşteriniz her araç ürettiğinde sizden parça alır ve kendi aracını yapar. Sürekliliği olan bir süreç. Böyle bir etkinliğin Türkiye’nin otomotiv başkenti Bursa’da yapılması ve Türkiye’nin ilk OSB’sinin de buna ev sahipliği yapması çok önemli. 38 ülkeden satın almacılar gelecek ve toplantılar yapacaklar. Pandemiden sonra potansiyel müşterilerimizin Uzakdoğu kökenli birçok tedarik kaynağı artık daha yakın coğrafyalardan alternatifler aramaya başladı. Bu nedenle bu sene bu buluşmalardan çok daha farklı sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. 154 üretici firmamız etkinlikte bulunacak. 32 yabancı, 92 Türk firmasının yer aldığı etkinlikte 300 kişilik satın alma tarafından gelen misafirlerimiz olacak. 7 bin ikili görüşme yapılacak” dedi.  
 

DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
DÜNYA OTOMOTİV DEVLERİ, OTOMOTİVİN BAŞKENTİ BURSA’DA BULUŞACAK
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri