Giriş Tarihi: 09 Kasım 2022
  • OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
  • BOSB, DÜNYANIN OTOMOTİV DEVLERİNİ BURSA’DA BULUŞTURDU…

Bursa OSB’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve 8-10 Kasım 2022 tarihlerinde ülkemizde dördüncü kez yapılacak olan Otomotiv Buluşmaları – Türkiye Organizasyonu başladı.

Binek araçtan ağır vasıta grubuna kadar birçok farklı alanda 38 ülkeden 300 sektör temsilcisinin katılımıyla Merinos AKKM’de gerçekleştirilen organizasyonun ilk gününde açılış konuşmaları ve konferanslar yapıldı. Açılışa Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin ile protokol üyeleri ve otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının yetkilileri katıldı.

ÜLKEMİZDEKİ 3 ARAÇTAN BİRİSİ BURSA’DA ÜRETİLİYOR

Otomotiv Buluşmaları – Türkiye Organizasyonu’nun açılış konuşmasını yapan ve “Bu etkinlik Bursa’ya çok yakışıyor” diyen Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin, “Ülkemizde imal edilen her 3 araçtan birisi Bursa’da üretiliyor. Bursa’da günde 1250 araç banttan iniyor. Türkiye’nin 30 milyar dolar olan otomotiv ana ve yan sanayi ürünleri ihracatının dörtte biri Bursa firmaları tarafından gerçekleştiriliyor. Bursa’da otomotiv ana ve yan sanayiinde 400’ün üzerinde firma faaliyette olup bu firmalarda 60 bin kişi istihdam ediliyor. Ayrıca Bursa’da, dünyanın neredeyse tüm markalarına parça üretiliyor. Biz de Bursa OSB olarak bu etkinliği çok önemsiyoruz. Hem firmalarımız birbirlerini daha yakından tanıyorlar, sürdürülebilir dostluklar kuruluyor, hem de ticaretlerini geliştiriyorlar” dedi.

Bursa OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğin organizatörü Karibu Firması Genel Müdürü Gözde Demirel Akan da, “5 yıldır bu etkinliği başarıyla gerçekleştiriyoruz. Bu sene 7 bin ikili iş görüşmesi bekleniyor” derken 2023 yılında Aftermarket Meetings yapılacağını açıkladı.

Organizasyonun ana sponsoru olan Demirtaş OSB Otomotiv Kümesi Başkanı Ahmet Ağaoğlu da, “İstanbul’dan sonra ülkemizin en büyük ihracat merkezi olan Bursa’nın ihracat kaynağı otomotiv endüstrisidir. TOGG’un banttan indirilmesiyle birlikte gelecekte Bursa daha da önemli bir merkez olacaktır. DOSAB OSB hem tekstil hem de otomotiv alanında önde gelen bölgelerimizden bir tanesidir. Bölgemizde otomotiv ve yan sanayi endüstrisinde önemli yer tutmaktadır” şeklinde konuştu.

“HEDEF OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATINI 40-45 MİLYAR DOLAR BANDINA TAŞIMAK”

Toplantıda Türk otomotiv sektörünün ihracatına yönelik bilgiler veren Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik de, “16 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrimiz, Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 15’ini tek başına gerçekleştiriyor” dedi.

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi olmasının yanı sıra, dünyanın 13., Avrupa’nın ise 4. büyük motorlu araç üreticisi konumunda yer alıyor. Endüstri olarak 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 15 artışla 29,3 milyar dolar ihracata ulaştık. Böylece 2020 yılında pandemi nedeniyle 25.5 milyar dolara gerileyen otomotiv ihracatımız, tekrar pandemi öncesi ortalamalarını yakalamış oldu. Bugün, otomotiv endüstrisinin üretim kapasitesi 2 milyon adede ulaşırken, üretimi 1,3 milyon adet, ihracatı ise 1 milyon adetlerde seyrediyor. Orta vadede hedefimiz, yeni nesil araç yatırımları ve bunun neticesinde gelişecek olan ileri teknoloji aksam ve parçalar ile ihracat rakamımızı 40-45 milyar dolar bandına taşımak.”

Toplantıya katılan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz ile Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de üniversite-sanayi işbirliği ve akademik çalışmaların önemine değinirlerken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fethi Yıldız da yurtdışından gelen otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının temsilcilerini Bursa’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. 

Otomotiv Buluşmaları – Türkiye Organizasyonu’nun açılış bölümünden sonra yapılan oturumlarda otomotiv endüstrisindeki yeni gelişmeler ve teknolojiler ile sürdürülebilirlik ve sıfır emisyon konularına değinildi. Konuşmacılara Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve Bursa OSB Kurumsal Hizmetler Müdürü Hakan İpek tarafından teşekkür plaketleri verildi.

Otomotiv Buluşmaları – Türkiye Organizasyonu etkinliği 9 Kasım Çarşamba ve 10 Kasım Perşembe günleri ikili iş görüşmeleriyle devam edecek.

 

OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
OTOMOTİVİN GELECEĞİ BURSA’DA ŞEKİLLENİYOR…
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri