Giriş Tarihi: 15 Aralık 2023
  • BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
  • BURSA OSB MÜDÜRÜ OSMAN YILDIRIM;
  • “ÇEVREYE DUYARLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR PROJELERLE TÜRKİYE’DE ÖRNEK OSB’YİZ”

Yeşil OSB konusunda yürüttüğü çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi tarafından, bölgedeki fabrikaların Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi hakkında bilgilendirilmesi amacıyla “Yeşil Dönüşüm Semineri” düzenlendi.  

Programa İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Görgün, Akım Mühendislik kurucuları Fatma Akım ve Süleyman Akım, Çevre Mühendisi Çağla Aksel ile Bursa OSB’de faaliyet gösteren firmaların yetkilileri katıldı.

Programın açılışında konuşan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Osman Yıldırım, iklim değişikliği ile mücadele anlamında imzalanan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”nın önemine değinerek, “Ülkemizin ilk organize sanayi bölgesi durumundaki Bursa OSB olarak biz de Yeşil OSB belgelendirmesine ilişkin ön kriterleri sağlamış ve başvurumuzu yaparak performans göstergelerinin değerlendirilmesi aşamasına geçmiş ilk bölgelerden birisiyiz” dedi.

“Çevreye duyarlı çalışmalar yapıyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE tarafından geliştirilen "Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi" ile yeterliliğe sahip organize sanayi bölgelerinin belgelendirileceğini belirten Osman Yıldırım, “Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi, OSB’lerin sürdürülebilirlik performanslarını ölçmek ve belgelendirmek için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem, OSB'lerin çevresel, sosyal, yönetim ve ekonomik performanslarını kapsayan göstergelerden oluşmaktadır. Biz Bursa OSB olarak bu çalışmalara yıllar öncesinden başlamış durumdayız” diye konuştu.

“Dünya Bankası’nın Yeşil OSB projesinde yer alan 4 OSB’den biriyiz”

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde doğayı koruyan sistemleri kullandıklarını vurgulayan Osman Yıldırım, “Bölgemizde, su döngüsü faaliyeti olarak 1979’dan bu yana proses suyu üretimi, 1998’den bu yana atık su arıtılması gerçekleştirilmektedir. Ayrıca 2004 yılından itibaren TS-EN-ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile 2013 yılından bu yana TS-EN-ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi sahibiyiz. OSB sınırlarında sürekli olarak hava kalitesi ölçümleri yaptırılmaktadır. Bursa OSB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile koordineli bir şekilde Dünya Bankası’nın sürdürdüğü Yeşil OSB projesinde yer alan Bursa’nın tek ve ülkemizin de 4 OSB’sinden biri olmuştur” şeklinde konuştu.

“Sertifika yolunda ilk aşamayı geçtik”

Bursa OSB olarak başlattıkları çalışmalar sayesinde Yeşil OSB Sertifikasının birinci aşaması durumundaki Mekansal Yönetim ve Dijitalleşme Projesi’nin onaylandığını dile getiren Bursa Organize Sanayi Bölge Müdürü Osman Yıldırım, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen ön kriterleri içeren Mekansal Yönetim ve Dijitalleşme Projesi başvurumuz onaylandı. Bilgilendirme seminerimizin ardından bölgemizdeki firmaların da bu çalışmalara katılımı suretiyle Bursa OSB’nin bir bütün olarak Yeşil OSB belgesini en kısa sürede alacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Gerçekleştirilen toplantıda İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Görgün, Akım Mühendislik kurucuları Fatma Akım ve Süleyman Akım ile Çevre Mühendisi Çağla Aksel, enerji ve enerji yönetimi konularında bilgi verdi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda ‘Yeşil Dönüşüm Semineri’ programında “Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği”, “Sera Gazı Emisyonları ve Sera Gazı Azaltımı” ile “Su Yönetimi ve Su Verimliliği” konu başlıkları altında OSB’lerin ve bölgede faaliyet gösteren fabrikaların yapması gereken çevresel, sosyal, yönetim ve ekonomik çalışmalar hakkında bilgiler aktarıldı.

 

BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
BURSA OSB ‘YEŞİL OSB’ OLACAK
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri