Giriş Tarihi: 31 Mart 2016

Bursa iş dünyasıyla bir araya gelen Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Özgür Demirtaş, “AR-GE’ye yatırım yapmayan ülke gelişemez, tabii eğer elinizde sihirli bir değnek yoksa” dedi.

 

 

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) ve Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (BOSİAD) organizasyonuyla Bursalı sanayicilerle bir araya geldi. “Bilim, Ekonomi, Gelecek ve Siz” başlığıyla Türkiye ve dünyadaki son gelişmeleri anlatan Demirtaş, ABD, AB ve Çin başta olmak üzere dünyanın önümüzdeki süreçte nasıl bir ekonomik tablo sergileyeceğini ve Türkiye’nin bu tablonun neresinde olacağına ilişkin öngörülerini paylaştı.

 

Podyum Davet’te düzenlenen programa, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz, BOSİAD Başkanı İlker Oral, çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı. Doğuş Oto Bursa’nın katkılarıyla gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan BOSİAD Başkanı İlker Oral, dünya ekonomisine bakıldığında Türkiye’nin şu an daha iyi durumda olduğunu belirterek, bir an önce yeni pazarlar bulunması ve teknolojiye yatırım yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Oral, tüm bu yatırımlar için reformlara ihtiyaç olduğunu kayderek, “Ben, Türkiye'nin yaşanan sıkıntıların altından kalkacak güç ve büyüklükte olduğuna inanıyorum. Biz sanayiciler de ülkemizi daha ileriye taşımak adına üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız” dedi.

 

OKUL PROJESİ VE ÇEVRE YARIŞMASI

BOSİAD'ın çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren İlker Oral, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz gibi sanayi bölgelerinde, fabrikalarda ara eleman eksikliği çok fazla. Bizler bunun çok sıkıntı çekiyoruz. Mühendis var ama işi yapacak eleman yok. Bu nedenle sanayinin ihtiyaçlarına uygun öğrenci yetiştirecek bir mesleki ve teknik lise yaptırmak için OSB yönetimiyle birlikte harekete geçtik. Bir diğer önemli çalışmamız da çevre konusunda. Geçtiğimiz yıl bir ilke imza atarak Çevreci Üretim, Temiz Gelecek sloganıyla bir çevre yarışması düzenledik. Amacımız, sanayi kuruluşlarının çevreye karşı duyarlılıklarını artırmaya bir nebze de olsa katkı koymaktı. Yarışmamızı bu Bursa'daki tüm organize sanayi bölgelerine açtık. Bursa'daki tüm OSB'lerdeki sanayicilerimizi yarışmamıza bekliyoruz.”

 

SANAYİDE YENİ BİR ÇAĞ BAŞLIYOR

İlker Oral’ın ardından söz alan Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz da, sanayide yeni bir çağın hızlı adımlarla geldiğine vurgu yaparak, “Sanayi 4.0 ile birlikte makine ve yapay zeka kavramının ortaya çıktığını, akıllı robotlar ile birlikte simülasyon, yatay/dikey yazılım entegrasyonu, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut, 3D baskı örnekli eklemeli üretim, zenginleştirilmiş gerçeklik ile büyük veri ve analizi süreçlerinin önemli olacağını biliyoruz. Beraberinde yeni mühendislik formasyonları da gelişecek. İşte bu yüzden bizler de zaman kaybetmeden firmalarımızı, fabrikalarımızı, çalışanlarımızla birlikte geç kalmadan buna hazırlamalıyız” diye konuştu.

 

YAPISAL REFORMLARA İHTİYAÇ VAR

Hüseyin Durmaz’ın ardından sunumuna başlayan Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise, “Türkiye’nin bir cari açık problemi var. Cari açık geçmiş yıllara oranla oldukça düştü ama bu problemin çözüldüğü anlamına gelmez. Ve bu açığın büyük bir bölümü enerji kaynaklı. Dolayısıyla Türkiye’nin bu konuya eğilmesi gerekiyor. İkinci olarak Türkiye para politikasıyla birtakım işler halletmeye çalışıyor. Ben bunu ağrı kesiciyle kırık bir bacağı tedavi etmeye çalışmaya benzetiyorum. Siz faiz indirerek veya artırarak ekonomiyi ileri götüremezsiniz. Türkiye’nin yapısal reformlara ihtiyacı var. Türkiye’nin 2008 yılından sonra ivedilikle girişmiş olması gereken reformlar var. Bunlar olmadı maalesef” dedi.

Öte yandan şu an dünyanın da ekonomik olarak bir çalkantı içerisinde olduğuna işaret eden Demirtaş, hemen hemen bütün ülkelerin para birimlerini değersizleştirme içerisinde olduklarını söyledi.

 

İNOVASYON VE BİLİME YATIRIM YAPMALIYIZ

Konuşmasında ülkelerdeki milli gelirin bir önemi olmadığına, önemli olanın kişi başına düşen gelir olduğuna işaret eden Prof. Dr. Demirtaş, şunları kaydetti:

“Biz de kişi başına düşen gelir seviyemizi artırabilirsek ekonomik olarak daha iyi noktalara gelebiliriz. Bunun yolu da inovasyona ve bilime yatırımdır. AR-GE’ye yatırım yapmayan ülke gelişemez, eğer elinizde sihirli bir değnek yoksa. Bir örnek vermek gerekirse; 1980’li yıllarda ekonomik olarak aynı seviyelerde olduğumuz Singapur’un bugün kişi başına düşen yıllık geliri 56 bin dolar. Buraya nasıl geldiler? AR-GE’ye verdikleri önemden. 2011’den bu yana, 5 milyon nüfuslu bu ülke AR-GE’ye yaklaşık 12 milyar dolar kaynak ayırmış. Biz de bu doğrultuda adımlar atmak zorundayız.”

Konuşmaların ardından BOSİAD Başkanı İlker Oral, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’a ve geceye sağladıkları destekten ötürü Doğuş Oto Bursa Genel Koordinatörü Gürol Ergen’e plaket takdim etti.

’AR-GE’YE YATIRIM yapmayan ülke gelişemez’
’AR-GE’YE YATIRIM yapmayan ülke gelişemez’
’AR-GE’YE YATIRIM yapmayan ülke gelişemez’
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri