Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2017

Türkiye’nin ilk organize sanayisi bölgesi Bursa OSB’nin yarım asrı aşan tarihinin Gazeteci Yazar Dr. Murat Kuter tarafından kaleme alındığı “Bir Sanayi Devrimi” kitabının lansman BOSB hizmet binasında gerçekleştirildi. 
Bursa OSB, bir vefa örneği sergileyerek 56 yıllık tarihini kitaplaştırdı. Gazete Dr. Murat Kuter tarafından yazılan kitap için BOSB’de lansman düzenlendi. Lansmana Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz, BOSİAD Başkanı Abdullah Bayrak ve Bursa sanayisinin bugünlere gelmesinde başrol oynayan duayen isimler katıldı.
BELGESEL NİTELİĞİ TAŞIYOR
Vefa örneği olarak “Bir Sanayi Devrimi” kitabını hazırladıklarını söyleyen Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz, “Zaman acımasız ve hızla akıp gidiyor. Ayrıca hafızalar da maalesef unutkan. Bu anlamda ülkemizin planlı sanayileşmesi döneminde ilki olan ve her zaman örnek alınan Bursa OSB’nin bilhassa kuruluş ve gelişme süreci ile bugününü anlatmak için ve tarihe not düşmek adına Gazeteci Yazar Dr. Murat Kuter ile birlikte kitap ve filmimizi hazırladık. Katkıları için kendisine teşekkür ediyoruz.  Kurum tarihinin kayıt altına alınması anlamında belgesel niteliği taşıyan bu çalışma için katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Dr. Murak Kuter ise, “Tarihsel süreç içerisinde birçok konuda ilkleri hayata geçiren Bursa, Türkiye’nin ilk sanayi bölgesini kurma sorumluluğunu üstüne alarak tarihsel süreç içerisinde bir devrime imza attı. Türkiye, Bursa OSB ile başlayan sanayileşme süreciyle Avrupa’nın en kaliteli üretim merkezlerinden birine dönüşürken bu başarı öyküsünde Bursa OSB’nin payı büyüktür. Bursa OSB, hem Bursa hem de Türkiye ekonomisinin göz bebeğidir. Bu çalışmayla devrim niteliği taşıyan Bursa OSB’nin tarihini olabildiğince birinci ağırlardan aktarmaya çalıştık. Amacımız bir dönemi kayıt altına almaktı” ifadelerini kullandı.  
Lansmanın ardından Bursa sanayisinin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan duayen isimler plaketle onurlandırılırken bugün aramızda olmayan isimler de yad edildi. 

BURSA OSB TARİHİ KAYIT ALTINA ALINDI
BURSA OSB TARİHİ KAYIT ALTINA ALINDI
BURSA OSB TARİHİ KAYIT ALTINA ALINDI
BURSA OSB TARİHİ KAYIT ALTINA ALINDI
BURSA OSB TARİHİ KAYIT ALTINA ALINDI
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri